powrót na stronę główną
 
 
Dzisiaj jest 15 Sierpnia 2022 r. Imieniny: Maria, Napoleon, Stefan

Ogłoszenia parafialne

III Niedziela Wielkanocna 1 maja 2022r.

Przez ostatnie dwa lata na skutek pandemii, oglądania Mszy świętych w telewizji oraz udziału w rożnego rodzaju wspólnotach charyzmatycznych wkradł sie w naszej parafii pewien bałagan liturgiczny. Dlatego przedstawiamy wytyczne dokumentów kościoła, w których zawarte są przepisy normujące liturgię.

Ogólne wprowadzenie do Mszału Rzymskiego wskazuje „Modlitwę Ojcze nasz z rękami rozłożonymi odmawiają tylko kapłani celebrujący i koncelebrujący". Uczestnicy liturgii powinniśmy, zatem mieć ręce złożone. To gest posłuszeństwa wobec Ojca Niebieskiego. Natomiast celebrans, który uobecnia Najwyższego Kapłana Jezusa Chrystusa mając rozłożone ręce zbiera modlitwę wspólnoty i kieruje ku Ojcu Niebieskiemu.

W kolejnym punkcie dokument kościoła określa „Zaleca się proce­syjne podchodzenie do przyjęcia Komunii Świętej Ciało Pana jest, bowiem pokarmem na drodze do życia wiecznego. Komunię Świętą można przyjąć w postawie klęczącej lub sto­jącej.” Obie, zatem formy są dobre, byleby zachować jedność znaku w danej parafii. Ponieważ nasz kościół parafialny jest niewielki. Natomiast uczestników liturgii przybywa, w tym dużo jest osób w wieku podeszłym i schorowanych. Dlatego wybrano wersje, w której wierni przyjmujący Ciało Pańskie przyklękają na jedno kolano, lub wykonują wcześniej skłon ciała, / jeżeli nie są w pełni sprawni / a następnie przyjmują komunię w postawie stoją­cej.

Oczywiście po powrocie na swoje miejsce najlepiej jest uklęknąć i adorować Pana Jezusa, który w tej chwili jest obecny w sposób szczególny w naszym ciele, bowiem staliśmy się jakby żywą monstrancją. Jest to akt dziękczynienia po przyjęciu Komunii świętej.

Pan Jezus w Modlitwie Arcykapłańskiej zanoszonej do Ojca w Wieczerniku błagał za Kościołem słowami: „[...] aby wszyscy stanowili jedno”.

Dlatego bardzo prosimy:, jeżeli w parafii przyj­muje się Komunię Świętą na stojąco, nie pokazujmy tak zwanej swojej mądrości... bo wiem lepiej, bo naczytałem się prywatnych objawień, w których Pan Jezus mówi, że tylko na klęcząco...

Święty Ireneusz, żyjący na przełomie II i III wieku, biskup Lyon pisał: „Bóg woli posłuszeństwo, które ich ocala, niż ofiary i całopa­lenia, które zupełnie nie służą sprawiedliwości" Jednym, czego zły duch nie potrafi podrobić jest właśnie posłuszeństwo, dlatego tak bardzo kusi do niby pokory, która w gruncie rzeczy jest ukrytą pychą, bo „ja wiem lepiej niż Kościół, czego Pan Jezus oczekuje".

Mamy nadzieję, że powyższe uzasadnienie zalecanych postaw podczas udziału w liturgii dla ludzi mających dobrą wolę będzie wystarczające.
 1. Dziś o godz. 17.00 w kościele wspólna modlitwa Kół Żywego Różańca.
 2. Zapraszamy na codzienne nabożeństwa majowe: dorosłych codziennie o godz. 17.30, dzieci szczególnie we czwartki zaś młodzież w piątki, będą wówczas śpiewać własną litanię do Matki Bożej.
 3. W poniedziałek 2 maja obchodzić będziemy Dzień Flagi Rzeczypospolitej. Z tej okazji Miejsko Gminne Centrum Kultury oraz Stowarzyszenie Pamięć i Tożsamość Skała zapraszają na X Marsz z Flagą Rzeczypospolitej. Marsz rozpocznie się o godz. 17.00 na Placu Brodowicza. Następnie przejdziemy do kościoła parafialnego na Mszę Świętą. Bezpośrednio po nabożeństwie w kościele spotkanie przy ognisku na błoniach Jana Pawła II. Prosimy o zabranie z sobą flag w barwach narodowych.
 4. W poniedziałek o godz. 18.00 Msza Święta o rozwój życia duchowego w naszej parafii zamówiona przez Kościół Domowy. Serdecznie zapraszamy wszystkich do uczestnictwa.
 5. We wtorek przeżywamy Uroczystość NMP Królowej Polski. Msze święte o godz. 8.00, 9.30, 11,00 oraz o godz. 18.00. O godz. 11.00 będziemy modlić się za Ojczyznę dlatego zapraszamy poczty sztandarowe wszystkich instytucji. Bezpośrednio po Mszy świętej złożenie kwiatów przed pomnikiem Niepodległości na Rynku 11 listopada.
 6. W tym tygodniu o godz. 19.00 odbędą się cztery msze święte patronalne. We wtorek Łyski z koloniami polecać się będą opiece Matki Bożej Królowej Polski. We środę mieszkańcy Barszczewa i kolonii będą prosić o opiekę św. Floriana. W piątek o opiekę NMP Matki Łaski Bożej będą prosić rodziny zamieszkałe w Żółtkach. Natomiast w sobotę mieszkańcy Oliszek poleca się orędownictwu św. Stanisława.
 7. Wspólnota Apostolstwa Dobrej Śmierci  zaprasza w środę na wspólną modlitwę.
 8. W tym tygodniu przypada I czwartek i pierwszy piątek miesiąca. Dlatego we czwartek Grono Przyjaciół Seminarium o godz. 17.15 poprowadzi koronkę o dobre powołania do kapłaństwa.
 9. W pierwszy piątek kapłani spowiadają od godz. 17.30 zaś w sobotę nabożeństwo do Niepokalanego Serca NMP z różańcem z racji ślubu po Mszy Świętej o godz. 18.00
 10. W najbliższą sobotę po dwóch lata przerwy spowodowanych pandemią wyruszy Piesza Pielgrzymka Mężczyzn do Krypna. Z naszej parafii wyruszymy o godz. 10.30. Do wspólnej wędrówki zapraszamy serdecznie mężczyzn, młodzieńców i chłopców. Zdarza się, że pielgrzymują do Matki Bożej wspólnie trzy pokolenia; dziadek, syn i wnuk. Pójdziemy sprawdzoną krótszą drogą długości 21 km. Trasa pielgrzymki jest bardzo malownicza omija wszystkie ruchliwe drogi wiedzie traktem pieszym przez łąki i lasy. Z Choroszczy udajemy się przez Żółtki na przeprawę łodziami przez rzekę Supraśl, następnie zmierzamy pośród łąk i pól, by w Podgorzałkach dołączyć do grup białostockich. Ukoronowaniem pątniczej wędrówki będzie Uroczysta Msza Święta w Krypnie o godz. 18.00. Zapisy w kancelarii parafialnej, koszt znaczka pielgrzymkowego 7 zł zaś miejsce w autokarze powrotnym do Choroszczy 15zł.
 11. W przyszłą niedzielę bezpośrednio po Mszy Świętej o godzinie 12.15 odbędzie się pierwsze spotkanie uczniów klas ósmych przygotowujące do Sakramentu Bierzmowania.
 12. Na stoliku za ławkami znajdują się najnowsze egzemplarzy bardzo ciekawego 64 stronicowego dwumiesięcznika „Miłujcie się” który jest wydawany w wielu językach. Należność w wysokości 7 złotych proszę wrzucać do skarbonki na kwiaty do kościoła.
 13. Dziś od godz. 9.00 do 13.00 pobieranie krwi w ambulansie na placu Brodowicza.

Na najbliższy tydzień życzymy wszystkim obecnym wielu łask Bożych.

Archiwum
Strona główna | Kapłani | O stronie

    www.opoka.org.pl