powrót na stronę główną
 
 
Dzisiaj jest 10 Sierpnia 2022 r. Imieniny: Borys, Bogdan, Wawrzyniec

Ogłoszenia parafialne

OKTAWA BOŻEGO NARODZENIA 2019 R.

Taca z pasterki w całej naszej Ojczyźnie przeznaczona jest tradycyjnie
na Fundusz Obrony Życia, zaś w II dzień świąt taca przeznaczona jest
na KUL i Centrum Pastoralno Katechetyczne
 1. Cieszymy się bardzo, że nasza parafia staje się coraz bardziej odpowiedzialną rodziną. Przejawem tego jest wielka troska o wspólne dobro. Zaangażowanych osób jest tak wiele, że trudno je wymieniać, by kogoś nie pominąć. Dziękujemy serdecznie za wyszukanie pięknych choinek, zamontowanie gwiazdy na wieży kościoła i podłączenie węży świetlnych, za całość iluminacji świątecznej na zewnątrz świątyni parafialnej oraz dekoracje Bożonarodzeniową wewnątrz kościoła i na plebanii. Dziękujemy także za przechowanie i ustawienie żywej szopki za troskę o sianko na stół wigilijny, za wymoszczenie szopy wyściółką, wypożyczenie owieczek do szopki wreszcie za troskę o zwierzątka nie były głodne. Szczególnie dziękujemy panu Ryszardowi Zajkowskiemu za wypożyczenie owieczek do szopki i państwu Jerzemu i Małgorzacie Dołkin za ofiarowanie choinek. Niech Pan Bóg wszystkim za wszystko wynagrodzi.
 2. W drugi dzień Świąt Narodzenia Pańskiego Uroczystość Odpustowa Św. Szczepana diakona, pierwszego męczennika, patrona naszej wspólnoty parafialnej - z tej racji jest możliwość zdobycia odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami: stan łaski, przyjęcie Komunii Św. oraz dowolna modlitwa w intencjach polecanych przez Ojca Świętego. Kazania odpustowe będzie głosił ks. Jerzy Buzun ojciec duchowny AWSD w Białymstoku.
 3. Tradycyjnie w czasie odpustu na Mszy Św. o godz. 9.30 błogosławieństwo owsa Zachęcamy rolników do zabrania ze sobą woreczków z owsem i ustawieniu na stoliku przy obrazie Św. Szczepana.
 4. Żywą Szopkę będzie można podziwiać do Uroczystości Objawienia Pańskiego.
 5. W piątek obchodzimy święto Św. Jana Apostoła i Ewangelisty. W czasie Mszy Świętej wieczornej odbędzie się błogosławieństwo wina ku czci Św. Jana. Tradycja mówi, że nieżyczliwi ludzie przygotowali św. Janowi kubek zatrutego wina. Apostoł pobłogosławił wino i w ten sposób uwolnił je od trucizny. Na tę pamiątkę błogosławimy wino i prosimy Boga, aby nas uwolnił od wszelkiej trucizny nienawiści i podtrzymywał wśród nas wzajemną miłość, do której św. Jan Apostoł na wzór samego Jezusa tak gorąco zachęcał swoich uczniów.
 6. Również w piątek po Mszy Św. o godz. 18.00 tradycyjnie odbędzie się opłatek naszej wspólnoty parafialnej. Zapraszamy serdecznie wszystkich, którym bliska jest nasza parafia, jest to okazja, by podzielić się opłatkiem z kapłanami posługującymi w naszej wspólnocie. Niech nie zabraknie członków tak licznych grup i stowarzyszeń.
 7. Nasi animatorzy oazowi wraz z księdzem Kamilem przygotowali wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju jasełka, które są ich autorskim pomysłem. Zapraszamy wszystkich parafian na to niepowtarzalne przedstawienie za tydzień w Niedzielę Świętej Rodziny 29 grudnia po mszy wieczornej w naszym kościele
 8. Przy bocznych ołtarzach w nawach naszego kościoła możemy podziwiać szopki nagrodzone w konkursie na „Najpiękniejszą szopkę Podlasia” wykonane przez dzieci ze Szkoły Podstawowej.
 9. Uroczystość Narodzenia Pańskiego obchodzi się przez 8 dni, czyli oktawę. Jest to szczególny czas tak zwanych świętych wieczorów. Zachęcamy wiec do rodzinnych spotkań i udziału w wieczornych Mszach Świętych w tym okresie.
 10. Narzeczonych i wszystkich planujących w najbliższym okresie przystąpić do Sakramentu Małżeństwa, informujemy, że Katechezy Przedmałżeńskie z naszej parafii rozpoczną się w niedzielę 5 stycznia o godz. 16.30 w Kaplicy Dominikańskiej. Szczegóły na naszej stronie internetowej. Nie trzeba zapisywać się tylko przyjść na pierwsze spotkanie i uczestniczyć w następnych
 11. We wtorek 31 grudnia, czyli na Sylwestra po Mszy Św. o godz.18.00 modlimy się w intencji dziękczynnej za łaski minionego roku. Starajmy się być wdzięczni Panu Bogu i przybywając licznie na tę Eucharystię.
 12. W przyszły wtorek rozpoczynamy Nowy Rok w kalendarzu kościelnym Uroczystość Świetlej Bożej Rodzicielki jest to święto nakazane stąd obowiązek katolika uczestniczenie we Mszy świętej. Zachęcamy do rozpoczęcia Nowego Roku z Panem Bogiem Mszą Świętą Kwadrans po północy, bowiem wcześniej można oglądać fajerwerki i złożyć sobie nawzajem życzenia. W ciągu dnia Msze Święte jak w każdą niedzielę, – ale nie będzie o godz. 8.00. Czyli pierwsza o godz. 9.30 Jest to jednoczenie dzień modlitw o pokój. Można zyskać odpust zupełny za odmówienie lub odśpiewanie hymnu O Stworzycielu Duchu przyjdź.
 13. Tradycyjnie w trzeci dzień świat, czyli czwartek 27 grudnia rozpoczynamy wizytę duszpasterską popularnie zwaną kolędą. Ma to być wspólna modlitwa rodziny o błogosławieństwo w bieżącym roku i jednocześnie spotkanie z kapłanem posługującym w naszej parafii. Jak co roku przygotowujemy się do tego uroczyście. Bowiem w świetle wiary w osobie kapłana przychodzi do nas tego dnia Pan Jezus, aby wspólnie się pomodlić i pobłogosławić na nadchodzący rok 2020. Wobec tego ubierzmy się odświętnie. Czekamy na kapłana przed domem i odprowadzamy do sąsiada. Jest to niedopuszczalne, by ksiądz miał się dobijać do domu nie wiedząc czy gospodarze chcą go przyjąć. Na białym obrusie: krzyż, świece i woda święcona. Uczniowie niech nie zapomną o swoich zeszytach z religii.
 14. W tym roku w tradycyjnie przygotowaliśmy folder kolędowy zawierający terminarz najważniejszych wydarzeń duszpasterskich naszej parafii.
 15. Kolęda jest też okazją wsparcia prowadzonych prac remontowo budowlanych w naszej parafii, za które wszyscy jesteśmy odpowiedzialni. W minionym roku dzięki ofiarności parafian dokonaliśmy bardzo wiele:
  • wykonano ciąg komunikacyjny z drenażem łączący stary cmentarz z nowym i wyłożono kostką betonową 4 alejki o łącznej powierzchni ok. 800m2
  • przebudowano bramę wjazdową na nowy cmentarz
  • wymieniono 4 okna na głowicy wieży naszego kościoła
  • obudowano kamieniem ciosanym płaszczyznę parkanu odsłoniętą przy przebudowie Rynku 11 listopada
  • naprawiono ubytki w parkanie wokół kościoła i na elewacji świątyni, kaplicy dominikańskiej i sygnaturce
  • Przebudowano oświetlenie reflektorów oświetlających ołtarze w kościele na energooszczędne – ledowe
  • wykonano gruntowny remont parteru plebani a w szczególności kuchni po 22 latach użytkowania
  • wykonano projekt i doprowadzono instalację gazową do plebanii
  • wykonano projekt remontu starej bramy i kaplicy cmentarnej
  Ze szczegółowym wykazem wszystkich prac wykonanych w ostatnich latach możemy zapoznać się na naszej stronie parafialnej. Z pewnością wiele osób zastanawia się, co w tym rok mu będzie robione. W roku 2020 będziemy świętować jubileusz 250 lat konsekracji naszego kościoła ufundowanego przez Hetmana Jana Klemensa Branieckiego. W związku z tym wydarzeniem przyjedzie wielu gości. dlatego planujemy pomalować ścianę klasztoru od strony Rynku 11 listopada w tym samym stylu, co kościół, by pierzeja kompleksu podominikańskiego od strony rynku była jednorodna kolorystycznie Główne prace w najbliższym roku będą odbywały się na cmentarzu grzebalnym:
  • przeniesienie ogrodzenia cmentarza na granicę terenu, który dotąd nie był otoczony parkanem
  • nawiezienie ziemi i niwelacja terenu nowego cmentarza o nachyleniu na południowy wschód, by stok był jednorodny a nie pagórkowaty
  • kapitalny remont kaplicy cmentarnej z wymianą tynków i stolarki
  • kapitalny remont bramy cmentarnej zwanej siną na starym cmentarzu grzebalnym
  • podłączenie instalacji gazowej do plebanii z niezbędnym osprzętem do ogrzewania
  • organizacja uroczystych obchodów 250- lecia konsekracji naszego kościoła 24 maja 2020 roku a we wrześniu Misji Parafialnych
  Jak słyszymy plany są ambitne, bo zakres prac jest niemały. Ale bądźmy świadomi, jak wiele zdołaliśmy wykonać w minionych latach. Wierzymy wiec, że i tegoroczne zamierzenia uda się nam zrealizować. Dlatego nie wyznaczamy konkretnej wysokości składki od poszczególnych rodzin. Liczę na dojrzałość i ofiarność parafian, co, do której przekonałem się podczas minionych 15 lat posługi. Zakładam, więc, że i przy tym poważnym dziele nie będzie gorzej. Niechaj wiec każda rodzina złoży taką ofiarę, jaką dyktuje serce, jedni więcej, drudzy mniej, bo przecież możliwości finansowe są bardzo różne. Podczas kolędy, by nie było niejasności, tradycyjnie zaznaczamy, która ofiara przeznaczona jest na potrzeby kościoła a którą ofiarujemy kolędującemu kapłanowi.
 16. Porządek kolędy w najbliższym okresie jest następujący: Piątek: od godz. 9.00 Rogówek z koloniami i Majątek Rogowo /1 ks./, Gajowniki /1 ks./ Ogrodniki /1 ks./i Kościuki wieś /1 ks./ Sobota od godz. 9.00: Barszczewo z koloniami /4 ks./ Prosimy członków Rady Parafialnej bądź sołtysów o zatroszczenie się o pojazdy z poszczególnych miejscowości. Pamiętajmy, by przyjechać na plebanię pół godziny wcześniej, by o godz. 9.00 bądź 16.00 kapłan mógł być u pierwszej rodziny. Z porządkiem całej kolędy możemy zapoznać się w przedsionku kościoła i na naszej stronie internetowej.

Na najbliższy tydzień życzymy wszystkim obecnym wielu łask Bożych.

Archiwum
Strona główna | Kapłani | O stronie

    www.opoka.org.pl