powrót na stronę główną
 
 
Dzisiaj jest 13 Sierpnia 2022 r. Imieniny: Diana, Hipolit, Maksym

Ogłoszenia parafialne

Oktawa Bożego Narodzenia 2017 r.

Taca z pasterki w całej naszej Ojczyźnie przeznaczona jest tradycyjnie na Fundusz Obrony Życia, zaś w II dzień świąt taca przeznaczona jest na KUL i Centrum Pastoralno Katechetyczne
 1. Cieszymy się bardzo, że nasza parafia staje się coraz bardziej odpowiedzialną rodziną. Przejawem tego jest wielka troska o wspólne dobro. Zaangażowanych osób jest tak wiele że trudno je wymieniać, by kogoś nie pominąć. Dziękujemy serdecznie za wyszukanie pięknych choinek, zamontowanie gwiazdy na wieży kościoła i podłączenie węży świetlnych, za całość iluminacji świątecznej na zewnątrz świątyni parafialnej oraz dekoracje Bożonarodzeniową wewnątrz kościoła i na plebanii. Dziękujemy także za przechowanie i ustawienie żywej szopki za troskę o sianko na stół wigilijny, za wymoszczenie szopy wyściółką, wypożyczenie owieczek do szopki wreszcie za troskę o zwierzątka nie były głodne. Szczególnie dziękujemy panu Ryszardowi Zajkowskiemu za wypożyczenie owieczek do szopki, oraz Stanisławowi Reducie z Kościuk za ofiarowanie pięknych choinek do świątyni. Niech Pan Bóg wszystkim za wszystko wynagrodzi.
 2. W drugi dzień Świąt Narodzenia Pańskiego Uroczystość Odpustowa Św. Szczepana diakona, pierwszego męczennika, patrona naszej wspólnoty parafialnej - z tej racji jest możliwość zdobycia odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami: stan łaski, przyjęcie Komunii Św. oraz dowolna modlitwa w intencjach polecanych przez Ojca Świętego. Kazania odpustowe będzie głosił ks. dr Marian Strankowski prorektor AWSD w Białymstoku.
 3. Błogosławieństwo owsa na Mszy Św. o godz. 9.30. Zachęcamy rolników do zabrania ze sobą woreczków z owsem i ustawieniu na stoliku przy obrazie Św. Szczepana.
 4. Żywą Szopkę z nowym pięknym tłem, które koniecznie trzeba zobaczyć, będzie można podziwiać do Uroczystości Objawienia Pańskiego.
 5. We środę obchodzimy święto Św. Jana Apostoła i Ewangelisty. W czasie Mszy Świętej wieczornej odbędzie się błogosławieństwo wina ku czci Św. Jana. Tradycja mówi, że nieżyczliwi ludzie przygotowali św. Janowi kubek zatrutego wina. Apostoł pobłogosławił wino i w ten sposób uwolnił je od trucizny. Na tę pamiątkę błogosławimy wino i prosimy Boga, aby nas uwolnił od wszelkiej trucizny nienawiści i podtrzymywał wśród nas wzajemną miłość, do której św. Jan Apostoł na wzór samego Jezusa tak gorąco zachęcał swoich uczniów.
 6. Również we wtorek po Mszy Św. o godz. 18.00 tradycyjnie odbędzie się opłatek naszej wspólnoty parafialnej. Zapraszamy serdecznie wszystkich, którym bliska jest nasza parafia, jest to okazja, by podzielić się opłatkiem z kapłanami posługującymi w naszej wspólnocie. Niech nie zabraknie członków tak licznych grup i stowarzyszeń.
 7. Przy bocznych ołtarzach w nawach naszego kościoła możemy podziwiać szopki nagrodzone w konkursie na „Najpiękniejszą szopkę Podlasia” wykonane przez dzieci ze Szkoły Podstawowej.
 8. Uroczystość Narodzenia Pańskiego obchodzi się przez 8 dni, czyli oktawę. Jest to szczególny czas tak zwanych świętych wieczorów. Zachęcamy wiec do rodzinnych spotkań i udziału w wieczornych Mszach Świętych w tym okresie.
 9. Narzeczonych i wszystkich planujących w najbliższym okresie przystąpić do Sakramentu Małżeństwa, informujemy, że Katechezy Przedmałżeńskie z naszej parafii rozpoczną się w niedzielę 7 stycznia o godz. 16.30 w Kaplicy Dominikańskiej. Szczegóły na naszej stronie internetowej. Nie trzeba zapisywać się tylko przyjść na pierwsze spotkanie i uczestniczyć w następnych.
 10. W przyszłą niedzielę, czyli na Sylwestra po Mszy Św. o godz.18.00 modlimy się w intencji dziękczynnej za łaski minionego roku. Starajmy się być wdzięczni Panu Bogu i przybywając licznie na tę Eucharystię.
 11. W przyszły poniedziałek rozpoczynamy Nowy Rok w kalendarzu kościelnym Uroczystość Świetlej Bożej Rodzicielki jest to święto nakazane stąd obowiązek katolika uczestniczenie we Mszy świętej. Zachęcamy do rozpoczęcia Nowego Roku z Panem Bogiem Mszą Świętą Kwadrans po północy, bowiem wcześniej można oglądać fajerwerki i złożyć sobie nawzajem życzenia. W ciągu dnia Msze Święte jak w każdą niedzielę – ale nie będzie o godz. 8.00. Czyli pierwsza o godz. 9.30 Jest to jednoczenie dzień modlitw o pokój. Można zyskać odpust zupełny za odmówienie lub odśpiewanie hymnu O Stworzycielu Duchu przyjdź
 12. Tradycyjnie w trzeci dzień świat, czyli we środę 27 grudnia rozpoczynamy wizytę duszpasterską popularnie zwaną kolędą. Ma to być wspólna modlitwa rodziny o błogosławieństwo w bieżącym roku i jednocześnie spotkanie z kapłanem posługującym w naszej parafii. Jak co roku przygotowujemy się do tego uroczyście. Bowiem w świetle wiary w osobie kapłana przychodzi do nas tego dnia Pan Jezus, aby wspólnie się pomodlić i pobłogosławić na nadchodzący rok 2018. Wobec tego ubierzmy się odświętnie. Czekamy na kapłana przed domem i odprowadzamy do sąsiada. Jest to niedopuszczalne, by ksiądz miał się dobijać do domu nie wiedząc czy gospodarze chcą go przyjąć. Na białym obrusie: krzyż, świece i woda święcona. Uczniowie niech nie zapomną o swoich zeszytach z religii.
W tym roku w tradycyjnego przygotowaliśmy folder kolędowy zawierający terminarz najważniejszych wydarzeń duszpasterskich naszej parafii.
Kolęda jest też okazją wsparcia prowadzonych prac remontowo budowlanych w naszej parafii za które wszyscy jesteśmy odpowiedzialni. W minionym roku dzięki ofiarności parafian dokonaliśmy bardzo wiele:
 • Wykonano gruntowny remont dachu plebanii, przebudowując krokwie i zastępując przeciekającą blachę szwedzką dachówką ceramiczną.
 • Na wieży kościoła dokonano kapitalnego remontu zawieszenia i napędu dzwonów z montażem nowych serc i wymianą żaluzji na dzwonnicy na zamykane automatycznie.
 • Ciągle trwają prace na strychu i wieży naszej świątyni przy montażu drabin, podestów i siatek zabezpieczających.
 • Dokonano remontu przeciekającej werandy na plebanii od strony ogrodu.
 • Zagospodarowano strych plebani, by przygotować mieszkania gościnne dla rekolekcjonistów i kleryków przybywających na praktyki duszpasterskie.
Z szczegółowym wykazem wszystkich prac wykonanych w ostatnich latach możemy zapoznać się na naszej stronie parafialnej.

Z pewnością wielu zastanawia się co w tym rok mu będzie robione. Otóż jak wiadomo jeśli się chce pracować, to robota zawsze się znajdzie.
 • Nadszedł czas, profesjonalnego ogrzewania naszego kościoła, by utrzymać stałą temperaturę w świątyni przez cały okres zimowy a nie tylko w czasie nabożeństwa. Rozpatrując rożne warianty których jest obecnie bardzo wiele. Rada parafialna podjęła decyzję zamontowania czterech pomp ciepła. Których wyloty będą znajdować się nad wyjściami naw bocznych oraz w nawie głównie pod chórem na wysokości stacji drogi krzyżowej.
 • Aby to ogrzewanie sprawnie działało należy wykonać układ wentylacji naw bocznych kościoła jak to wcześniej wykonaliśmy w nawie głównej. Każdy kto spojrzy na sufit naw bocznych może zauważyć plamy które pojawiły się od wilgoci.
 • Ponieważ w przyszłym roku mija 80 lat od pożaru kościoła chcemy przywrócić 4 zegary na wieży naszej świątyni. Tarcze zegarowe będą miały średnicę 1,5m.
Będzie to piękny widoczny symbol odmierzani czasu na setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Jak słyszymy plany są ambitne, bo zakres prac jest niemały. Ale bądźmy świadomi, jak wiele zdołaliśmy wykonać w minionych latach. Wierzymy wiec, że i tegoroczne zamierzenia uda się nam zrealizować. Dlatego nie wyznaczamy konkretnej składki od poszczególnych rodzin. Liczymy na dojrzałość i ofiarność parafian, co do której przekonałem się podczas 13 lat posługi. Zakładam wiec, że i przy tym poważnym dziele nie będzie gorzej. Niechaj wiec każda rodzina złoży taką ofiarę jaka dyktuje im serce, jedni więcej, drudzy mniej, bo przecież możliwości finansowe są różne. Podczas kolędy, by nie było niejasności tradycyjnie zaznaczamy, która ofiara przeznaczona jest na potrzeby kościoła a którą ofiarujemy kolędującemu kapłanowi.

Porządek kolędy w najbliższym okresie jest następujący: Środa: od godz. 9.00 Rogówek z koloniami i Majątek Rogowo, /1 ks./, Gajowniki /1 ks./ Ogrodniki /1 ks./i Kościuki wieś /1 ks./ Czwartek: od 15.30 - Żółtki /4 ks./ Piątek: od 9.00 Zawady i Topilec z koloniami /2 ks/ Zaczerlany z koloniami /2 ks./ Sobota: od 9.00 Łyski /3 ks./ i kolonie Kościuki i Szyszkowizna /1 ks./ Prosimy członków Rady Parafialnej bądź sołtysów o zatroszczenie się o pojazdy z poszczególnych miejscowości. Pamiętajmy, by przyjechać na plebanie wcześniej, by o godz. 9.00 bądź 16.00 kapłan mógł być u pierwszej rodziny. Z porządkiem całej kolędy możemy zapoznać się w przedsionku kościoła i na naszej stronie internetowej.

Na najbliższy tydzień życzymy wszystkim obecnym wielu łask Bożych.

Archiwum
Strona główna | Kapłani | O stronie

    www.opoka.org.pl