powrót na stronę główną
 
 
Dzisiaj jest 13 Sierpnia 2022 r. Imieniny: Diana, Hipolit, Maksym

Ogłoszenia parafialne

Oktawa Bożego Narodzenia 2015 r.

Taca z pasterki w całej naszej Ojczyźnie przeznaczona jest tradycyjnie na Fundusz Obrony Życia, zaś w II dzień świąt tradycyjnie taca przeznaczona jest na KUL i CFL
 1. Cieszymy się bardzo, że nasza parafia staje się coraz bardziej odpowiedzialną rodziną. Przejawem tego jest wielka troska o wspólne dobro. Zaangażowanych osób jest tak wiele że trudno je wymieniać, by kogoś nie pominąć. Dziękujemy serdecznie za wyszukanie pięknych choinek, zamontowanie gwiazdy na wieży kościoła i podłączenie węży świetlnych, za całość iluminacji świątecznej na zewnątrz świątyni parafialnej oraz dekoracje Bożonarodzeniową wewnątrz kościoła i na plebanii. Dziękujemy także za przechowanie i ustawienie żywej szopki za troskę o sianko na stół wigilijny, za wymoszczenie szopy wyściółką, wypożyczenie owieczek do szopki wreszcie za troskę o zwierzątka nie były głodne. Niech Pan Bóg wszystkim za wszystko wynagrodzi.
 2. W drugi dzień Świąt Narodzenia Pańskiego Uroczystość Odpustowa Św. Szczepana diakona, pierwszego męczennika, patrona naszej wspólnoty parafialnej - z tej racji jest możliwość zdobycia odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami: stan łaski, przyjęcie Komunii Św. oraz dowolna modlitwa w intencjach polecanych przez Ojca Świętego. Kazania odpustowe będzie głosił ks. dr hab. Andrzej Proniewski rektor AWSD w Białymstoku. Błogosławieństwo owsa na Mszy Św. o godz. 9.30. Zachęcamy rolników do zabrania ze sobą woreczków z owsem i ustawieniu na stoliku przy obrazie Św. Szczepana.
 3. Przy bocznych ołtarzach w nawach kościoła możemy podziwiać szopki nagrodzone w konkursie na „Najpiękniejszą szopkę Podlasia” wykonane przez dzieci ze Szkoły Podstawowej. Żywą Szopkę będzie można oglądać do Uroczystości Objawienia Pańskiego.
 4. W najbliższy poniedziałek bezpośrednio po Mszy Świętej o godzinie 18.00 tradycyjnie już odbędzie się opłatek naszej wspólnoty parafialnej. Zapraszamy serdecznie wszystkich parafian. Niech nie zabraknie członków tak licznych wspólnot i stowarzyszeń poczynając od Rady Parafialnej a kończąc na ministrantach i chórku dziecięcym.
 5. Uroczystość Narodzenia Pańskiego obchodzi się przez 8 dni (oktawa). Jest to szczególny czas tak zwanych świętych wieczorów. Zachęcamy wiec do rodzinnych spotkań i udziału w wieczornych Mszach Świętych w tym okresie.
 6. Wszystkich narzeczonych informujemy że katechezy przedmałżeńskie z naszej parafii rozpoczną się w niedzielę 10 stycznia nadchodzącego nowego roku. Nie trzeba zapisywać się tylko przyjść na pierwsze spotkanie i uczestniczyć w następnych.
 7. Tradycyjnie bezpośrednio po Świętach czyli od poniedziałku 28 grudnia rozpoczynamy wizytę duszpasterską popularnie zwaną kolędą. Ma to być wspólna modlitwa rodziny o błogosławieństwo w bieżącym roku i jednocześnie spotkanie z kapłanem posługującym w naszej parafii. Jak co roku przygotowujemy się do tego uroczyście. Bowiem w świetle wiary w osobie kapłana przychodzi do nas tego dnia Pan Jezus, aby wspólnie się pomodlić i pobłogosławić na nadchodzący rok 2016. Wobec tego ubierzmy się odświętnie. Czekamy na kapłana przed domem i odprowadzamy do sąsiada. Jest to niedopuszczalne, by ksiądz miał się dobijać do domu nie wiedząc czy gospodarze chcą go przyjąć. Na białym obrusie: krzyż, świece i woda święcona. Uczniowie niech nie zapomną o swoich zeszytach z religii. W tym roku w tradycyjnego przygotowaliśmy folder kolędowy zawierający terminarz najważniejszych wydarzeń duszpasterskich naszej parafii.

  Kolęda jest też okazją wsparcia prowadzonych prac remontowo budowlanych w naszej parafii za które wszyscy jesteśmy odpowiedzialni. W minionym roku dzięki ofiarności parafian dokonaliśmy bardzo wiele. W wigilie zakończyliśmy kapitalny remont organów, efekt prac jest chyba przez wszystkich słyszalny. Został także wyremontowany pomnik przestawiający Ekstazę św. Franciszka. Cokół pomnika, fundamenty Krzyża Misyjnego, Krzyża bł. Ks. Jerzego Popiełuszki, Anioła Stróża oraz schody plebanii zostały obłożone granitem. Na starym i nowym cmentarzu wykonaliśmy kolejne alejki z polbruku, zaś przy Kaplicy Dominikańskiej zostało wykonane odwodnienie, natomiast teren utwardzono kostką betonową. Przy klasztorze podominikańskim przeprowadziliśmy profesjonalną izolację tarasu i schodów. W kościele wykonano dębowy katafalk pod trumnę pasujący do barokowego wystroju oraz dwie dębowe ławki. Również na błoniach Jana Pawła II wokół miejsca na ognisko wykonano stół i dębowe ławy. Na cmentarzu pojawiły się tablice z wyszczególnieniem zabytkowych pomników naszej nekropolii. Z racji wymiany księży dokonaliśmy również remont dwu wikariatek.

  W nadchodzącym roku zdecydowaliśmy się zająć gruntownym remontem ogrodzenia wokół kościoła, aby tworzył on organiczna całość z kolorystyką świątyni. Aby mur nie pękał jak to ma miejsce obecnie, należy wykonać kilka dylatacji, zaś tynki wymienić na renowacyjne, aby nie nasiąkały wodą. Zostanie także przebudowana brama główna, by wyglądała tak jak ja za czasów Branickiego, czyli z zamkniętym łukiem. Całość zostanie pomalowana w kolorystyce kościoła. Natomiast kratownice bramy i bramek zostaną wykonane w stylu barokowym. Czeka nas również remont przeciekającej od lat werandy na plebanii od strony ogrodu ponieważ w minionym roku nie udało się tego przeprowadzić. Natomiast wszystkie alejki na cmentarzu grzebalnym przestaną być anonimowe, bowiem uzyskają imiona znanych świętych.

  Wszyscy jesteśmy świadomi, jak wiele zdołaliśmy wykonać w minionych latach, wierzymy wiec, że i tegoroczne zamierzenia będą zrealizowane. Dlatego nie wyznaczamy konkretnej składki od poszczególnych rodzin. Liczymy na dojrzałość i ofiarność parafian, co do której przekonałem się w cajgu 12 lat posługi. Zakładam wiec że i przy tym poważnym dziele nie będzie gorzej. Niechaj wiec każda rodzina złoży taką ofiarę jaka dyktuje im serce, jedni więcej, drudzy mniej, bo przecież możliwości finansowe są rożne.

  Końcowy efekt tegorocznych prac będzie spektakularny, bowiem doskonale widoczny dla wszystkich przejeżdżających wokół kościoła. Na stronie internetowej i w przedsionku kościoła możemy obejrzeć archiwalne zdjęcia bramy z roku 1914 i 1944 czyli bezpośrednio prze zniszczeniem, oraz obecny projekt odbudowy.

  Podczas kolędy, by nie było niejasności tradycyjnie zaznaczamy, która ofiara przeznaczona jest na potrzeby kościoła a którą ofiarujemy kolędującemu kapłanowi.

  W tym tygodniu porządek jest następujący: Poniedziałek: od 9.00 Rogówek z koloniami i Majątek Rogowo, /1 ks./, Gajowniki /1 ks./ Ogrodniki /1 ks./ i Kościuki wieś /1 ks./ Wtorek: od 16.00 ul. Piaskowa, ul. Kościukowska, /2ks./ Kol. Gaj, ulice Torfowa, Żwirowa, Zielona, Sarnia, Bobrowa, Lisia/1 ks./ Środa: Po 16.00 kol. Porosły /2ks./ ul. Ogrodowa /1ks./ po 18.30 - Rynek 11 listopada /1ks./ Czwartek, czyli na sylwestra od 9.00 Zawady i Topilec z koloniami /2 ks./ Zaczerlany z koloniami /2 ks./ Sobota: od 9.00 - kol. Dzikie /1ks./ i ul. Dzika cześć wsi Dzikie /1ks./ pozostała cześć miejscowości Dzikie / 1ks./ kol. Żółtki , ul. Podleśna, czyli dawne Nowosiółki /1ks./. Prosimy członków Rady Parafialnej bądź sołtysów o zatroszczenie się o pojazdy z poszczególnych miejscowości. Z porządkiem całej kolędy możemy zapoznać się w przedsionku kościoła i na naszej stronie internetowej.
 8. We czwartek, czyli na Sylwestra po Mszy Św. o godz.18.00 modlimy się w intencji dziękczynnej za łaski minionego roku. Starajmy się być wdzięczni Panu Bogu i przybywając licznie na tę Eucharystię. W piątek rozpoczynamy Nowy Rok jest to w kalendarzu kościelnym Uroczystość Świetlej Bożej Rodzicielki jest to święto nakazane stąd obowiązek katolika uczestniczenie we Mszy świętej. Zachęcamy do rozpoczęcia Nowego Roku z Panem Bogiem Mszą Świętą Kwadrans po północy, bowiem wcześniej można oglądać fajerwerki i złożyć sobie nawzajem życzenia. W ciągu dnia Msze Święte jak w każdą niedzielę – ale nie będzie o godz. 8.00 rano. Czyli pierwsza o godz. 9.30 Jest to jednoczenie dzień modlitw o pokój. Można zyskać odpust zupełny za odmówienie lub odśpiewanie hymnu O Stworzycielu Duchu przyjdź
 9. W tym tygodniu przypada I piątek, sobota i I niedziela miesiąca.
 10. W przyszłą niedzielę odbędzie się pobieranie krwi w ambulansie przy klubie Krwiodawców od godz.9 do 13. Serdecznie zapraszamy.

Na najbliższy tydzień życzymy wszystkim obecnym wielu łask Bożych.

Archiwum
Strona główna | Kapłani | O stronie

    www.opoka.org.pl